Kujawsko-Pomorskie Centrum Szkoleń i Certyfikacji

Forum Pomp Ciepła Metalko

Certyfikat F-gazowy UDT dla personelu

Zasady projektowania systemów klimatyzacji i wentylacji

Kurs lutowania twardego płomieniowego 912

III Konferencja CO2 19-20.11.2018

III KONFERENCJA CO2

 Kaskadowe instalacje chłodnicze- CO2 w połączeniu z innymi czynnikami chłodniczymi

 

W dniach 19-20.11.2018 firma Metalko Kujawsko-Pomorskie Centrum Szkoleń i Certyfikacji zorganizowała III Konferencję CO2. Spotkanie ponownie odbyło się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym. Tegoroczny temat konferencji to Kaskadowe instalacje chłodnicze z CO2.

            60 uczestników konferencji z ramienia organizatora powitała Magdalena Firgolska oraz Pan Maurycy Szwajkajzer, który prowadził całe spotkanie. Jako pierwszy prelegent mówił on o nowych technologiach CO2 i optymalizacji istniejących koncepcji. Porównania układu transkrytycznego z układem kaskadowym dokonał Pan Paweł Rękawek z firmy Danfoss Polska.

            Praktyczny wymiar konferencji rozpoczął swym wystąpieniem Pan Aleksander Matuszny, przedstawiciel firmy Area Cooling. Omówił on agregaty transkrytyczne w aplikacjach komercyjnych, a następnie zaprezentował kilka agregatów transkrytycznych produkcji firmy Area. Możliwość prezentacji urządzeń z CO2 spotkała się z bardzo pozytywną reakcją uczestników konferencji. Spędzili oni dużo czasu na omawianiu budowy, zasady działania prezentowanych urządzeń na CO2 i  kierowali szereg pytań do prowadzącego do końca trwania konferencji.

            Zastosowanie czynnika R290 w kaskadzie z R744 w układach komercyjnych omówił Pan Marek Jędrzejczak z firmy Thermolux. Jako zwolennik tego typu rozwiązań, podzielił się on swoimi doświadczeniami z instalowania oraz eksploatacji tego typu układów. Jego praktyczne doświadczenia były bardzo cenne dla słuchaczy.

Na konferencji nie zabrakło również tematyki sterowania układów z CO2. Z ramienia firmy Danfoss Polska wystąpił Pan Andrzej Szymanik, który jest specjalistą Danfoss
w zakresie sterowania i tym razem omówił sterowanie układów kaskadowych z CO2. Jego wystąpienie zakończyło pierwszy dzień konferencji.

Drugi dzień konferencji otworzył Pan Wiktor Wabiszczewicz z firmy TEKO, który omówił instalacje kaskadowe z amoniakiem, glikolem oraz fluorowanymi gazami, w chłodnictwie komercyjnym i przemysłowym.

Niewątpliwym przebojem wśród wystąpień, była prelekcja przedstawiciela Urzędu Dozoru Technicznego Pana Tomasza Klinkosza na temat oceny zgodności zespołów instalacji ziębniczych oraz wymagań odnośnie dokumentacji powykonawczej. Przedstawił on niezwykle bogatą w szczegóły prezentację, która ułatwi instalatorom i użytkownikom instalacji funkcjonowanie w dżungli przepisów dozorowych. Jego wystąpienie zakończyło się brawami z sali i licznymi rozmowami w kuluarach.

III Konferencja CO2 została zakończona wystąpieniem Pana Pawła Rachwała z firmy Enreco, na temat chillerów na CO2 oraz tradycyjnym już panelem ekspertów, tak cenionym przez uczestników. Z pytaniami uczestników w roli eksperta zmierzyli się: Pan Tomasz Klinkosz z UDT, Pan Wiktor Wabiszczewicz z Teko, Pan Paweł Rachował z Enreco, Pan Piotr Nieznalski z Inochłod. Padające z sali pytania kierowane przez uczestników, znajdowały odpowiedź nie tylko od ekspertów, ale również od pozostałych słuchaczy z sali. Dzięki temu powstała żywa dyskusja, która zwykle jest bardzo wartościową wymianą doświadczeń.

Współorganizatorami konferencji były firmy: Danfoss Polska, Thermofin, Teko, Thermolux, Enreco, Area Cooling, którym organizator konferencji przesyła podziękowania. Firma Metalko dziękuje również Krajowemu Forum Chłodnictwa, które objęło wydarzenie patronatem.

Do zobaczenia na konferencji CO2 w roku 2019!