Kujawsko-Pomorskie Centrum Szkoleń i Certyfikacji

Forum Pomp Ciepła Metalko

Certyfikat F-gazowy UDT dla personelu

Zasady projektowania systemów klimatyzacji i wentylacji

Kurs lutowania twardego płomieniowego 912

II Konferencja CO2

WYKORZYSTANIE CO2 W CHŁODNICTWIE - PRZYSZŁOŚĆ CHŁODNICTWA PRZEMYSŁOWEGO I HANDLOWEGO

W dniach 20-21.11.2017 firma Metalko Sp. z o.o. Kujawsko-Pomorskie Centrum Szkoleń i Certyfikacji  zorganizowała Konferencję na temat CO2 w chłodnictwie. Spotkanie odbyło się w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym w Bydgoszczy. Temat przewodni brzmiał: Wykorzystywanie CO2 w chłodnictwie-przyszłość chłodnictwa handlowego i przemysłowego. Konferencja została objęta patronatem Krajowego Forum Chłodnictwa.
Uczestników konferencji, w liczbie niespełna 80 osób, z ramienia organizatora powitała Pani Magdalena Firgolska, a także Pan Maurycy Szwajkajzer - prowadzący spotkanie. Prelekcję inauguracyjną wygłosił właśnie Pan Maurycy Szwajkajzer- przedstawiciel firmy Enreco. Przedstawił on aktualną sytuację rynkową R744, sytuację
w Polsce oraz kierunki rozwoju. Konieczność zwrócenia się w stronę ekologicznych czynników chłodniczych wskazał również przedstawiciel Urzędu Dozoru Technicznego- Pan Krzysztof Waligórski. Szczegółowo omówił on wciąż aktualny temat – nowelizację ustawy f-gazowej, a także wskazał na terminy, które wprowadzają konieczność ograniczania używania czynników f-gazowych.


Tematykę stricte chłodniczą otworzył Pan Włodzimierz Nekanda Trepka – autorytet w dziedzinie chłodnictwa- wykładem na temat układu chłodniczego freonowego, jako bazę wyjścia. Stanowiło to podstawę do dalszej tematyki, czyli podstawowych cykli chłodniczych, własności termodynamicznych oraz układów chłodniczych podkrytycznych, nadkrytycznych, kaskadowych, przedstawionej przez Pana Pawła Rękawka- przedstawiciela firmy Danfoss Poland. Wiedza przekazywana podczas tych prelekcji otworzyła drogę do praktycznych zagadnień-ćwiczeń na agregatach chłodniczych. Był to agregat kaskadowy firmy Thermolux oraz agregat skraplający firmy Area Cooling. Pierwszy dzień konferencji zamknęły prelekcje przedstawiciela firmy Emerson-Pana Roberta Grejcza na temat konstrukcji systemów chłodniczych na CO2, a także prelekcja na temat technologii CO2 Pana Pawła Rachwała z firmy Enreco.


Drugi dzień konferencji CO2 otworzył interesujący wykład Pana Maurycego Szwajkajzera. Przedstawił on Case Study dużego projektu z instalacją na R744. Zaraz po nim Pan Kamil Zachariasz z firmy Linea porównał koszty eksploatacji układu freonowego z układem na CO2. W drugiej części dnia z systemami sterowania układów na R744 zapoznał uczestników Pan Andrzej Szymanik z firmy Danfoss Poland, natomiast z systemami chłodniczymi i mroźniczymi z czynnikiem CO2 Pan Grzegorz Grzelka z firmy Teko Polska.
Konferencja zakończyła się panelem dyskusyjnym z udziałem ekspertów z zakresu chłodnictwa CO2. Swym doświadczeniem w zakresie projektowania, budowy, obsługi, serwisowania instalacji na R 744 podzielili się: Pan Marek Jędrzejczak- Thermolux, Pan Paweł Rachwał – Enreco, Kamil Zachariasz- Linea, Andrzej Szymanik- Danfoss. Stanęli oni przed wyzwaniem udzielania odpowiedzi na pytania uczestników konferencji i sprostali temu zadaniu na wysokim poziomie.


    Firma Metalko, jako doświadczony ośrodek szkoleniowy, jako pierwsza zorganizowała konferencję na temat CO2 w chłodnictwie. Dołożono wszelkich starań, aby ta konferencja była oparta na solidnej wiedzy osób doświadczonych w chłodnictwie R744. Wybór miejsca konferencji zapewnił uczestnikom i prelegentom najwyższy komfort, natomiast hala wystawiennicza umożliwiała prezentację urządzeń chłodniczych oddanych do dyspozycji uczestnikom: agregatu kaskadowego firmy Thermolux, agregatu i pompy ciepła CDU Sanden firmy Enreco oraz agregatu skraplającego firmy Area. Aby dodatkowo urozmaicić formułę spotkania przygotowano stanowiska konsultacyjne, z których chętnie korzystali uczestnicy imprezy.
Konferencja spotkała się z bardzo pozytywną oceną uczestników. Została przez nich doceniona organizacja spotkania, doświadczenie i wiedza prelegentów, przedstawione urządzenia na CO2, które były dla nich czymś nowym. W związku z tym Metalko deklaruje chęć organizowania takiego spotkania cyklicznie. Już teraz Metalko Bydgoszcz zaprasza na szkolenia w zakresie instalowania i serwisowania układów opartych na CO2, które planuje w I kwartale 2018 roku
    
Na zakończenie spotkania organizator konferencji Pani Magdalena Firgolska podziękowała uczestnikom za spędzony wspólnie czas. Czas, który goście konferencji spędzili aktywnie, na dyskusjach, rozmowach, pytaniach, łamiąc w ten sposób stereotyp formuły konferencji jako oficjalnego spotkania. Pani Magdalena Firgolska podziękowała również prowadzącemu spotkanie, który bardzo profesjonalnie kierował wydarzeniem i przyczynił się do powstania otwartej atmosfery, sprzyjającej pozyskaniu nowej wiedzy na temat chłodnictwa CO2 oraz nawiązaniu licznych kontaktów. Do zobaczenia za rok w Metalko!